ATC (Asociación de Trabajadores del Campo)
ATC är en organisation som främst består av bönder och jordlösa lantbrukare, men även fackliga representanter, utflyttade medlemmar i inom olika fackliga föreningar, fackligt organiserade migranter från Costa Rica, samt av arbetslösa på landsbygden.
ATC utgår hela tiden ifrån sitt arbete med de sociala rättigheterna och arbetsrättigheterna i organisationsbeskrivningen, genom bland annat juridiskt arbete.
ATC är känt för sin feministiska position och inom organisationen finns ett kvinnoutskott, MMC. De strävar efter att öka kvinnors deltagande generellt men även efter att stärka deras ledarskap och förmåga att förhandla.
Inom MMC vill man även stärka det fackliga arbetet genom att fler kvinnor sitter på beslutsfattande poster inom fackföreningar och samtidigt utveckla strategier med syftet att förbättra kvinnors arbetsförhållanden.
Genom att anordna kommunala stormöten, workshops med ledare i fackföreningar, forum på temat kvinnor på landsbygden, samt att skapa fackliga styrelser med en kvinnorepresentation på 45 % vill man stärka MMC och öka kvinnors och mäns deltagande
Många av ATC:s medlemmar är ungdomar. Inom ATC finns det dessutom en specialsektor för bara ungdomsorganisering som kallas för Movimiento Juvenil del Campo (MJC).
ATC är strategisk då de har en demokratisk organisationsstruktur samt ett brett kontaktnät över hela Latinamerika, och är en av de drivande medlemmarna inom CLOC och Via Campesina.
Organisationer
Stöd ATC (Asociación de Trabajadores del Campo) och liknande organisationer i arbetet för folkligt inflytande
Vår insamling kontrolleras av Stiftelsen för Insamlingskontroll
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.




Skicka
Skriv ut