Stöd arbetet för folkligt inflytande i Latinamerika!

CLOC (Coordinadora Latinoamericana de Organizaciones del Campo)

2008-02-12 13:25

CLOC (Coordinadora Latinoamericana de Organizaciones del Campo) samlar organisationer bestående av bönder, små och medelstora jordbrukare, lantarbetare, jordlösa, ursprungsfolk och kvinnor. På så sätt representeras en mångfald av de människor som livnär sig på jordbruk i olika former i de flesta Latinamerikanska länder. Latinamerikagrupperna samarbetar både med CLOC i Centralamerika och i Sydamerika.

CLOC utgör ett forum för regional samordning och arbetar för att motverka nuvarande utvecklingstrender och maktstrukturer genom folklig kamp. CLOC samlar ett stort antal småbrukar- och lantarbetarorganisationer i hela Latinamerika, inklusive flera av Latinamerikagruppernas samarbetspartner i olika länder (exempelvis ATC i Nicaragua och MST i Brasilien. De ser CLOC som ett viktigt forum för samordning och samverkan i gemensamma frågor som exempelvis den folkliga kampen för matsuveränitet och mot de frihandelsavtal som på ett ojämlikt sätt gynnar vissa parter och exploaterar andra.

CLOC med sina medlemorganisationer har potential för ökad politisk genomslagskraft såväl nationellt som regionalt. Parallellt med CLOC finns även det internationella lantarbetarnätverket Vía Campesina. CLOC och Vía Campesina är två nära sammanflätade nätverk som i Latinamerika består av i stort sett samma organisationer.

Stöd CLOC (Coordinadora Latinoamericana de Organizaciones del Campo) och liknande organisationer i arbetet för folkligt inflytande

Vår insamling kontrolleras av Stiftelsen för Insamlingskontroll

Reportage

CLOC/La Via Campesina skapar utrymme för ungdomar

2010-06-09 20:25

Radiohjälpen knuffar insamlingen över 1,7 miljoner - 2 miljonersmålet inom räckhåll!

2009-09-22 12:27

Utbildning som engagerar

2009-07-29 18:31

CLOC deltog i Amerikas Sociala Forum

2009-07-12 10:16

"Vi har rätt att delta i besluten"

2009-07-12 09:52

Landsbygdsungdomar stärker sitt deltagande

2009-04-02 15:04

Lantbrukarrörelse kräver krafttag för att hejda livsmedelskrisen

2008-05-14 16:31