1970-01-01 01:00

Debatten om AP-fonderna fortsätter i Svenska Dagbladet

2010-08-25 10:18
Publicerad i: 
Svenska Dagbladet
Publiceringsdatum: 
2010/08/25

I Svenska Dagbladet 17 augusti kritiserade Christin Sandberg, vice ordförande Latinamerikagrupperna, och Håkan Mårtensson, generalsekreterare Kristna Fredsrörelsen, AP-fondernas investeringar i Goldcorp. 20 augusti svarade Annika Andersson, ordförande i AP-fondernas etikråd. Hennes svar kan du läsa nedanför. Längst nere hittar du Sandbergs och Mårtenssons replik.

Goldcorp har presenterat en åtgärdsplan i Guatemala

Christin Sandberg från Latinamerikagrupperna och Håkan Mårtensson från Kristna Fredsrörelsen har på Brännpunkt (17/8) tagit upp frågan om hur Etikrådet för Första till Fjärde AP-fonden ser på det kanadensiska företaget Goldcorps agerande i guldgruvan Marlin i Guatemala.

Etikrådet är medvetet om de anklagelser som har riktats mot Goldcorp om att företaget inte respekterar mänskliga rättigheter och urfolks rättigheter för samhällena kring Marlingruvan.

Etikrådets utgångspunkt är att genom påtryckningar och dialog påverka utländska bolag som kan kopplas till kränkningar av mänskliga rättigheter, att ta itu med dessa kränkningar och att genomföra åtgärder för att hind-ra framtida överträdelser.

Skulle ett sådant arbete inte bära frukt eller om bolaget avvisar dialog eller meddelar att det inte kommer att upphöra med de aktiviteter som leder till kränkningar kan Etikrådet rekommendera att AP-fonderna avvecklar sitt ägande, vilket också har inträffat i flera fall.

En uteslutning sker dock alltid med vissheten om att kränkningen i fråga tyvärr kommer att fortsätta trots att AP-fonderna avvecklar sitt ägande.

Beträffande Marlingruvan i Guatemala har Etikrådet tillsammans med andra investerare ställt krav på att Goldcorp ska utvärdera policies, program för och påverkan på lokalbefolkning och miljö samt vidta åtgärder för att säkerställa att kränkningar inte sker i pågående och framtida projekt.

På investerargruppens inrådan har en oberoende utvärdering av situationen för de mänskliga rättigheterna i området gjorts. Bolaget har kommenterat utredningen och de rekommendationer som lämnats där. Bolaget har också presenterat en åtgärdsplan som Etikrådet kommer att följa upp.

Etikrådet har kontinuerligt informerat olika intressenter, och vid ett flertal tillfällen också Latinamerikagrupperna, om denna vår syn på problemen kring Marlingruvan och om vårt agerande.

ANNIKA ANDERSSON
ordförande i AP-fondernas etikråd

Hög tid att se över strategier för placeringar

Annika Andersson, ordförande för AP-fondernas Etikråd skriver i en replik (Brännpunkt 20/8) att de ska följa upp den åtgärdsplan som det kanadensiska gruvföretaget Goldcorp har gjort. Under de dryga två år som det tog att göra studien eskalerade de sociala konflikterna i Guatemala och cyanid och andra kemikalier fortsatte att läcka ut i naturen. Senast i somras utsattes gruvmotståndaren Diodora Hernández för mordförsök.

Det skulle vara intressant att veta hur länge Etikrådet anser det acceptabelt att mänskliga rättigheter kränks och vatten förorenas innan man drar tillbaka sina investeringar i ett företag? Etikrådet bidrar idag till att legitimera brott mot mänskliga rättigheter genom att inte ta varningarna från FN-institutioner på allvar. Vi antar att Etikrådet känner till att Goldcorps agerande i Guatemala inte är ett undantag. Nyligen åtalades Entremares – ett helägt dotterbolag till Goldcorp – på grund av sina föroreningar av vattnet i Honduras.

Det är verkligen hög tid för Etikrådet att se över sina strategier. När den norska oljefonden valde att dra tillbaka sina investeringar från ett annat transnationellt gruvföretag, Barrick Gold, blev det uppmärksammat bland finansinstitut i hela världen.

I enkäten från GlobalRättvisa.nu svarade fyra av sju riksdagspartier att respekten för mänskliga rättigheter och miljön bör vara överordnat målet om hög avkastning för AP-fonderna. Vi uppmanar nu AP-fonderna att i samverkan med pensionsfonder i andra länder sälja sina aktier i Goldcorp och på så sätt sända ett tydligt budskap till omvärlden: mänskliga rättigheter måste gå före vinstintressen.

Etikrådets agerande hittills visar dessutom att det brådskar med nya riktlinjer för AP-fonderna. Annars riskerar svenskarna att även fortsättningsvis bli förda bakom ljuset och leva gott på pensionspengar förvärvade på mayafolkets och andras bekostnad.

CHRISTIN SANDBERG
vice ordförande Latinamerikagrupperna

HÅKAN MÅRTENSSON
t f generalsekreterare Kristna fredsrörelsen

Här kan du läsa artiklarna i Svenska Dagbladet: Pensionspengar används oetiskt
Goldcorp har presenterat en åtgärdsplan i Guatemala

Hög tid att se över strategier för placeringar

Skicka brev till våra beslutsfattare: Låt inte våra pensionspengar användas i oetiska investeringar!

Notiser: Den globala rättviserörelsen

Kampanj: Rio +20

2012-02-09 16:33

Slutspurt i kampanjen för klimaträttvisa

2011-11-16 14:44

Politiska resultat av kampanjen GlobalRättvisa.Nu:s verksamhet under valåret 2010

2011-10-28 15:38

90konto Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.