Första, andra, tredje
Rätten till utbildning gick för 2000 bolivianos. Efter att flera bjudit över varandra hamnade jämställdhet mellan könen på 5000 bol. 1600 kostade rätten till sin kulturella identitet. Dyrast var yttrandefriheten som gick för 8000.
Ett fyrtiotal personer från ett tiotal organisationer samlades i La Paz för att delta i en workshop om demokrati och mänskliga rättigheter som organiserades inom det Demokratiprogram som UBV och fyra organisationer i Bolivia driver.
För att få igång deltagarna började dagen med en auktion av rättigheter. Auktionsförrättaren hade mycket att göra; uppsträckta armar viftade med monopolliknande sedlar. Snart insåg deltagarna att det enda sättet att ”överleva” var att gå ihop i större och större grupper.
Flera gånger under dagen hettade samtalet till. En stor diskussion fördes kring situationen för de mänskliga rättigheterna i Bolivia efter att Evo Morales kommit till makten. Samtliga var överens om att situationen hade förbättrats. Tidigare var det staten som begick övergrepp, analyserade deltagarna. De senaste åren har staten istället jobbat tillsammans med de sociala rörelserna och skapat delaktighet genom förslaget till den nya konstitutionen.
– Men vi måste också erkänna att det är ett politiskt ställningstagande att säga att det har förbättrats. Högern tycker uppenbarligen inte det, säger Pablo Flores, aktiv i CEADL, dagens värdar som arbetar i El Alto med politiskt och socialt medvetandegörande och ungdomsorganisering.
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.



Skicka
Skriv ut