Festival The Area Turns Red 2010 lördagen den 5 Juni 2010
Det var en strålande dag i Tantolunden, lördagen den 5 juni. Solen sken och solidariteten var på topp på festivalen The Area Turns Red 2010. Ett hundratal ungdomar och familjer satt i gräset och hade picknick medan andra deltog i diskussionstälten eller gick runt bland bokborden. Stockholms lokalgrupp var självklart på plats med bokbord. Las tres Marias var på plats, Maria L, Maria P och Maria O samt Sandra och Rodrigo.
Många nyfikna stannade vid vårt bokbord där vi informerade om vår verksamhet och sålde lite hantverk. Flera skrev under för globalrättvisa.nu och blev även påminda om årsdagen för massakern i Bagua, Peru.
Runt åtta personer visade intresse för att gå med i lokalgruppen, vilket känns glädjande och blir en bra förstärkning för hösten!
I övrigt så spelade flera artister på scen, bland annat Jan Hammarlund, Jonny "Puma" Höglin, Carlito och flera punkband.
Visserligen började dagen inte på bästa sätt, då ett tiotal rasister störde arrangemanget, men de jagades snabbt bort av festivaldeltagare. Resten av dagen var lyckad med nätverkande, musik och intressanta diskussioner. Det var helt enkelt en lyckad eftermiddag på alla sätt.
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.



Skicka
Skriv ut