Prenumerera på tidskriften Latinamerika!

Gruvprojekt i Costa Rica tillfälligt stoppat efter protester

2009-03-26 23:12

Gruvprojektet ”Las Crucitas” i Costa Rica nära gränsen till Nicaragua har tillfälligt stoppats tack vare en kampanj som Latinamerikagrupperna stödjer. Enligt UNAG, som tog initiativet till kampanjen, skulle gruvprojektet få fatala miljömässiga och sociala konsekvenser.

-Vi gör det här för att bevara vår miljö. Inga pengar kan ersätta förstörelse av naturen. För oss bönder är det viktigt att leva i harmoni med naturen, säger UNAG, den nationella sammanslutningen av lantarbetare i Costa Rica.

Flera av UNAGs filialer har gått med i ”den regionala fronten mot öppen gruvdrift i norr” som bland annat består av fackföreningar och småbrukare/lantarbetare. I oktober 2008 marcherade man samlat mot gruvprojektet.

I mars förra året är beviljades det kanadensiska företaget Industrias Infinito rätten till gruvdrift i Cutris, San Carlos, fyra kilometer från floden Rio San Juan och gränsen till Nicaragua.

Det handlar om att bryta guld i öppen gruvdrift (dagbrott) genom urlakning med cyanid. Detta innebär att man pumpar in en vattenlösning som innehåller cyanid i berget. Cyaniden fångar upp och för med sig guldet ut med vattnet. Guldet samlas upp men det giftiga spillvattnet tas ofta inte om hand på ett bra sätt utan släpps ut och förorenar vattendrag och grundvatten. I närheten av Cutris ligger naturreservatet Indio Maiz som är en av de få stora tropiska regnskogarna i Centralamerika som har överlevt miljöförstörningarna. Enligt UNAG skulle gruvdriften påverka det bräckliga ekosystemet i hela området och kvaliten på vattnet i floden.

Brytningen kräver 40 000 liter vatten i timmen vilket skulle hota vattenförsörjningen för de över 30 byar i området som använder vatten från floden. UNAG befarar också jordskred på grund av de 262 hektar skog som ska avverkas i samband med projektet.

Hösten 2008 startade UNAG en kampanj för att stoppa projektet och budskapet om gruvdriftens enorma risker spriddes genom en stor dagstidning och radio. Allianser med andra organisationer som arbetar med miljöskydd förstärktes och ett viktigt resultat var, att man bildade en grupp som ska besöka Nicaraguas miljöombudsman för att få honom att uttala sig om projektet.

Som en följd av all uppmärksamhet är största delen av befolkningen i Costa Rica idag emot gruvbrytningen. Även många nicaraguaner protesterar. UNAG har nämligen även samarbetat med nicaraguanska ATC, Asociación de Trabajadores del Campo, med att sprida kunskap om gruvdriften genom media i de två länderna.

Nu har projektet stoppats i väntan på beslut från parlamentet.

Samma problem med gruvdrift finns på många andra ställen, se t.ex. artikeln om Guatemala som länkas nedan.

Erika Brenner


FAKTA: Latinamerikagruppernas samarbete med småbrukar-/lantarbetarrörelsen i Centralamerika

Genom påverkansfonder i Centralamerika och Sydamerika erbjuder Latinamerikagrupperna samarbetspartners att exempelvis genomföra påverkansaktiviteter, skicka delegationer till nationella och regionala möten, publicera informationsmaterial för att påverka beslutsfattande på lokal, nationell och regional nivå. Oftast handlar det om aktiviteter som ligger utanför planerade projekt, plötsliga händelser som kan ge stora möjligheter till att väcka opinion eller att uppmärksamma att rättigheter ska respekteras av staten eller internationella företag.


Du kan stödja

Stöd Latinamerikagruppernas påverkansfonder genom att ge ett bidrag till vår insamling för folkligt inflytande. Gör det direkt på nätet eller via PlusGiro konto 90 10 17-4, märk din inbetalning ”Påverkansfonden”.

Tack för din solidaritet! Den gör skillnad.


Länkar