"Kotlett 79 kr kilot – vad har det med klimatet att göra?”
26 apr 10:00 - 17 maj 2010 20:00
- ett seminarium om sojaodling, mänskliga rättigheter och hållbara alternativ
Konsekvensen av en ökad produktion av soja och nötkött blir att regnskog i Amazonas huggs ner och den artrika savannen cerradon förstörs. Sedan 1990 har ett område stort som Storbritannien skövlats. Samtidigt har besprutningen med bekämpningsmedel på sojaodlingarna tredubblats de senaste tio åren och kemikalier används som i Sverige varit förbjudna i 30 års tid.
Movimento dos Trabalhadores Rurais Sem Terra (MST) organiserar över en miljon jordlösa i Brasilien. NILDEMAR GONÇALVES DA SILVA berättar om hur människor och miljö påverkas i Brasilien och om MST:s kamp mot sojaindustrin och för de jordlösas rättigheter.
Välkommen till ett seminarium som även bjuder på delar av dokumentärfilmen Killerbean.
Stockholm 1: måndag 17 april kl. 12.45 – 17.00 på Debaser Medis, Medborgarplatsen
Arrangörer: Latinamerikagrupperna, Miljöförbundet Jordens Vänner, Nordbruk, Sensus med flera.
Stockholm 2: 26e april. Cinema Politica, Stockholms Universitet. 19.00
Falun: tisdag 27 april 18-20, Ljushallen, Stadsbiblioteket.
Arrangörer: Latinamerikagrupperna, Miljöförbundets Jordens Vänner
Skövde: 28e april kl 18.30-20.30, Frejasalen, Kulturhuset, Skövde (mitt emot resecentrum)
Göteborg: 29 april kl. 17-20 på Ekocentrum, Aschebergsgatan 44
Signups closed for this event
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.






