Ge ditt bidrag på Pg 90 10 17 -4!

COCOCH vill öka kvinnors och ungdomars deltagande

2008-01-28 09:15
Projekttid: 
2008 - 2009

Det här projektet syftar till att stödja kvinnor och ungdomar inom småbrukar- och lantarbetarorganisationen COCOCH i Honduras. Småbrukare och lantarbetare är en av de mest marginaliserade grupperna i Centralamerika. Dessa gruppers intresseorganisationer utgör en viktig kraft för att påverka utvecklingen för de mest utsatta i positiv riktning. Därför är det också viktigt att organisationerna blir mer demokratiska, med större representation av kvinnor och ungdomar.

Bland annat arbetar COCOCH med att påverka beslutsfattare på lokal och nationell nivå för att få till stånd en rättvisare fördelning av resurserna och på så sätt minska fattigdomen. COCOCH är medlemmar i nätverket CLOC som organiserar småbrukar- och lantarbetarorganisationer i hela Centralamerika.

Genom projektet som vi stödjer vill COCOCH och CLOC organisera träffar med fokus på kvinnors och ungdomars deltagande på lokal, regional och nationell nivå. De anordnar erfarenhetsutbyten mellan olika organisationer och mellan de olika medlemsländerna i CLOC, samt kampanjer för att engagera ungdomar i organisationerna. På så sätt hoppas man få fler kvinnor och ungdomar på beslutsfattande poster inom organisationerna.

Projektfakta
Budget: 
754 090 kr

Stöd detta och andra projekt för folkligt inflytande

Vår insamling kontrolleras av Stiftelsen för Insamlingskontroll

90konto Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.