Ge ditt bidrag på Pg 90 10 17 -4!

Ledarskapsutbildning för kvinnor

2009-04-16 09:59
Projekttid: 
2009

ANAMURI organiserar kvinnor som är småbrukare, lantarbetare, ursprungsfolk och hantverkare i Chile. Vi stödjer ett projekt som ANAMURI driver för att nya ledare inom organisationen ska få ledarskapsutbildning. Utbildningen har teman som retorik, administration och konflikthantering. Två större seminarier om biobränslen och om klimatförändringar ska också genomföras för ANAMURIs styrelse och medlemmar. Kunskapen ska sedan spridas vidare genom en rad workshops och föreläsningar på gräsrotsnivå.

Kvinnorna på landsbygden i Chile brottas med en rad problem där privatisering av vattenresurser är ett. Trots att vatten är ett basbehov för alla levande varelser, saknar landsbygdsbefolkningen tillräcklig tillgång till vatten. Ett annat problem är den ökande efterfrågan på biobränslen som tar upp allt större del av den odlingsbara marken där det istället skulle kunna odlas matgrödor. Förhoppningen är att projektdeltagarna ska utvecklas som ledare och få redskap att delta mer i den offentliga debatten i Chile, bland annat när de gäller dessa frågor.

Projektfakta
Budget: 
72 310 kr

Projekt Ledarskapsutbildning för kvinno:

Hej, saknar information om projektfinansiering, hur och vem ger finansiellt stöd?

Hälsning

Lucy

Skrivet av: Gäst

Stöd detta och andra projekt för folkligt inflytande

Vår insamling kontrolleras av Stiftelsen för Insamlingskontroll

90konto Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.