Massaker på demonstranter i Peru, Carmen Blanco intervjuad i P1
Den peruanska presidentens planer på att släppa in transnationella olje- och skogsbolag i Amazonas-djungeln har möts av kraftiga protester från ursprungsbefolkningen i området. Oroligheter utbröt och mer än 30 människor dödades av polis fredagen den 5 juni.
Läs artikeln på www.latinamerika.nu
Se filmklipp från händelsen på YouTube, se länkar längre ner på sidan.
GRAN CONCENTRACIÓN EN SERGELS TORG EN RECHAZO Y REPUDIO A LA MASACRE EN LA AMAZONÍA.- JUEVES 11 A LAS 17.OO. SERGELS TORG SOLIDARITET MED KAMPEN TILL FÖRSVAR AV AMAZONAS Torsdag den 11/6 kl. 17.00 Sergelstorg- STOCKHOLM.
Carmen Blanco Valer intervjuades i P1 morgon 9 juni
“Amazonas
Den peruanska presidentens planer på att släppa in olje- och skogsbolag i Amazonas-djungeln har möts av kraftiga protester från ursprungsbefolkningen i området. De senaste dagarna uppges uppemot 50 ha människor dödats i sammandrabbningar med polis. Ledaren Alberto Pizango är efterlyst av polis och har nu sökt asyl i Nicaraguas ambassad i Lima. Samtal med Carmen Blanco Valer, vice ordförande för Latinamerikagrupperna.
Brev från Latinamerikagruppernas ordförande m.fl.
Till Perus president Alan García Pérez
Det har kommit till vår kännedom att ursprungsfolk i Amazonas genomför en icke tidsbegränsad strejk med krav på att de peruanska myndigheterna ska respektera ILO:s konvention 169 om ursprungsfolk och stamfolk. I konventionen slås fast i § 17 att myndigheterna ska tillfråga det berörda folket vid prövning av deras befogenhet att överlåta sin mark eller på annat sätt överföra sina rättigheter till personer utanför den egna gemenskapen.
Vi vill därför uttrycka vår solidaritet med och vårt stöd till det amazoniska folkets kamp och ber Er regering att häva det utlysta undantagstillståndet, respektera § 3 i ILO 169, vilken slår fast att Ingen form av våld eller tvång får användas som strider mot de berörda folkens mänskliga rättigheter och grundläggande friheter, innefattande rättigheter enligt denna konvention. Vi anser att dialog är en grundläggande beståndsdel i en demokratisk regering.
Peru har skrivit under ILO 169, och även FN:s deklaration om ursprungsfolkens rättigheter, och har således förbundit sig att följa dessa.
Slutligen vill vi påpeka att det är alla jordens invånares plikt att skydda Amazonas, eftersom det är en av jordens lungor. Låt oss inte tillåta att Amazonas förstörs, utan låt oss rädda det!
Högaktningsfullt,
Eva-Britt Svensson, ledamot i EU-parlamentet för vänsterpartiet
Francisco Contreras, ordförande i Latinamerikagrupperna
Sigrid Stångberg, ordförande,Vadtejen Saemiej Sijte, Tärnaby
Hans Linde, riksdagsledamot (v)
Lilian Mikaelsson, talesperson för Skandinaviskt Forum för Ursprungsfolkens Rättigheter
Brev från CAOI, det Andinska Samordningsorganet för Ursprungsfolkens Organisationer
Moder Jords försvarare mördas av den peruanska regeringen under Världsmiljödagen
- Vi måste kräva en internationell domstol för att ställa ursprungsfolkmördaren Alan García och hans regering inför rätta
- Torsdag 11 juni: Internationell Solidaritets dag med Amazonas
Ursprungsfolkens kamp till försvar av regnskogens naturesurser i den peruanska amazonas håller på att slås ner brutalt. Man kan hittills räkna upp till 30 dödade i Bagua i Amazonas regionen och regeringen har gett häktningsorder mot alla nationella ledare för AIDESEP den Interetniska Föreningen för Regnskogens Utveckling regnskogsorganisation som idag leder kampen. Läget förvärrades ytterligare just idag 5 juni under Världsmiljödagen när händelseutvecklingen blev allt våldsammare.
Den peruanska regeringen ledd av Alan Garcia i allians med mycket konservativa sektorer inom kongressen har visat sig vara helt omedgörliga med regnskogsorganisationernas krav och påtryckningsåtgärder som nu pågått i över 50 dagar. Regeringen tycks ha stängt dörrarna helt för dialogmöjlighet och istället ha valt folkmordets väg.
Den har även visat totalt brist på lyhördhet till argumentet från den nationella oberoende organen Folkets Ombudsman som bevisat att presidentdekreten som getts ut för att öppna vägen för Frihandelsavtalen med USA inte bara går emot den peruanska grundlagen utan bryter även mot internationella konventioner som skyddar ursprungsfolkens rättigheter.
CAOI, det Andinska Samordningsorganet för Ursprungsfolks Organisationer, ber om akuta solidaritetsåtgärder för regnskogens ursprungsfolk i Amazonas och på så sätt bekräfta mandaten från det nyligen genomförda IV Ursprungsfolkstoppmötet för hela Abya Yala /Amerikanska kontinenten (Puno, Perú, 27 till 31 maj).
Därför uppmanar vi alla solidariska krafter att:
- Göra aktioner framför peruanska ambassader och konsulat tills förtrycket och förföljelsernamot ursprungsfolksledarna upphör och man lyckas få stopp pâ de olagliga dekret som öppnar vägen för frihandelsavtal.
- Kräva att Alan García och hans regering ställs inför rätta för folkmord, för att överlämna landets naturresurser till utländska företag och för att den bryter mot den nationella grundlagen och internationell folkrätt.
- Följa upp alla stödåtgärder som sker runt om i världen och Solidaritets Kampdagen med Amazonas Folk som kommer att ske i Peru torsdagen den 11 juni.
Lima, 05 juni 2009.
Miguel Palacín Quispe
General Koordinatör CAOI
En castellano
Masacre en Peru-Amazonía
- YouTube: “Masacre en Bagua: Parte 1” :: Parte 2
- YouTube: om varför ursprungsfolken i Peru protesterar: “El Paro amazonico ¿Porque luchan los indigenas del amazonas peruano?”
Notiser: Naturresurser
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.




Skicka
Skriv ut
