Möt den nyaste lokalgruppen: Latinamerikagrupperna Växjö
I höstas bildades Latinamerikagrupperna Växjö. Vilka är de och vad gör de? Victoria Ciceri Fernandez är kontaktperson för gruppen.
Hur är du engagerad i Latinamerikagrupperna?
-Jag är med i Latinamerikagrupperna Växjö och blev även invald som styrelseledamot på förra årsmötet. Jag hade precis flyttat hem till Sverige och hade bosatt mig i Växjö på grund av arbete och blev glad när jag blev tillfrågad att sitta i styrelsen. Tidigare hade jag varit aktiv i Latinamerikagrupperna Stockholm.
Varför?
-Jag fick reda på att Latinamerikagrupperna hade en lokalgrupp i Stockholm när jag var i Nicaragua 2002 och träffade två UBV-volontärer som arbetade på plats. [fotnot: Latinamerikagrupperna hette tidigare UBV] De talade varmt om Stockholms lokalgrupp och jag tog kontakt med dem i Sverige. Det var ett bra sätt att komma i kontakt med människor som delade mina intressen och som jag kände att jag hade ett kulturellt och socio-politiskt utbyte med. Det var för mig aktuella frågor som togs upp och jag gillade gruppens arbetsformer och engagemang. När jag flyttade till Växjö kom jag att sakna min gamla lokalgrupp och tyckte att Växjö kunde vara en intressant och lärorik arena för Latinamerikagrupperna på grund av alla intessanta och aktiva människor som länge varit verksamma här.
Vad gör Latinamerikagrupperna Växjö?
-Jag skulle vilja säga att Latinamerikagrupperna Växjö gör väldigt mycket för att endast ha existerat i tre månader. Vi träffas varannan tisdag kl 18 i ABF:s lokaler och varvar studiecirklar med mera traditionella möten. Vi hade även ett bokbord i samband med Växjös kulturnatt i januari.

Bokbord på kulturnatten 090131. Foto: Domingo Paine.
Just nu håller vi på att planera för fullt för att ha ett öppet hus 4 april där vi bjudit in Latinamerikagruppernas ordförande Francisco Contreras och sociala rörelser i Växjö. Tanken med detta är att lansera Latinamerikagrupperna i Växjö och hitta möjliga samarbetsformer med lokala aktörer. Självklart tänker vi åka till Riksträffen och årsmötet i vår.
Vad är det för människor som är med?
-Vi är en intressant grupp människor i spridda åldrar där majoriteten är aktiva i andra sociala rörelser med Latinamerikafokus. Det gör att vi har ett stort kontaktnät.
Mer om gruppen och kontaktuppgifter: Latinamerikagrupperna Växjö
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.




Skicka
Skriv ut