Praktisera i Latinamerika
För dig med svenskt eller europeiskt medborgarskap finns möjligheten till praktik hos någon av Latinamerikagruppernas samarbetsorganisationer i Latinamerika. Latinamerikagrupperna genomför praktikantkurser i samarbete med flera olika folkhögskolor i Sverige och ett antal folkliga organisationer i Latinamerika. Kurserna har olika upplägg och inriktning men alla har en praktikperiod på tre till fem månader hos en samarbetsorganisation i Latinamerika, med för- och efterarbete i Sverige.
Latinamerikagrupperna har under flera år bedrivit praktikantverksamhet tillsammans med folkhögskolor i Sverige och folkliga organisationer i Latinamerika. Det handlar om svenska praktikanter som åker till Latinamerika för praktik. Men under de senaste åren har vi även utvecklat praktikantkurser med praktikanter från Latinamerika som gör praktik i Sverige. Även där i samarbete med folkhögskolor, lokalt baserade organisationer i Sverige och folkliga organisationer i Latinamerika.
Ansökan
Du som söker ska vara mellan 20 och 35 år och gärna ha deltagit i en internationell utbildning eller ha motsvarande kunskaper samt vara intresserad av globala frågor och Latinamerika. Kursdeltagare förväntas uppvisa engagemang, eget initiativ och ansvarstagande, både under förberedelsetiden, praktiktiden och folkbildningsarbetet samt vilja att fortsätta med förändringsarbete efter kursens slut.
Grundläggande språkkunskaper i spanska eller portugisiska är ett krav. Erfarenheter från folkrörelse- eller organiseringsarbete är meriterande. Deltagaravgiften för samtliga kurser är 5 000 kr. I det ingår försäkring, resa tur och retur, boende och mat hos värdfamilj samt vaccinationer efter behov. Deltagaravgiften betalas vid kursstart. Kurserna är studiemedelsberättigade för studietiden som ligger i Sverige.
Ansökningshandlingar hittas på respektive kurssida.
Läs mer om aktuella praktikantkurser genom att klicka dig vidare via länkarna för respektive kurs i menyn.


Skicka
Skriv ut