Anna Nylander, Uppsala lokalgruppAnna Nylander, aktiv i Latinamerikagrupperna Uppsala vann kategorin Bästa reportage 2011 i Studentradiopriset. Ett reportag som gjordes i samband med en resandekurs av Sörängen folkhögskolas och Latinamerikagrupperna.
God jul och gott nytt år / Feliz Navidad y Feliz año nuevo
önskar Latinamerikagrupperna!
Latinamerikagrupperna vill tacka alla medlemmar, givare, medlemsorganisationer och samarbetspartners för ett fint 2011 och önska er alla ett gott nytt solidariskt 2012!
Kim Moberger som arbetar för Latinamerikagrupperna i Peru sänder en julhälsning och berättar om samarbetet med CAOI - det andinska nätverket för ursprungsfolksorganisationer. Vad går samarbetet mellan CAOI och Latinamerikagrupperna ut på, vad har man åstadkommit i år och vilka utmaningar kommer 2012 att bjuda på?
Den 3 december deltog Latinamerikagrupperna i Climate walk-demonstrationen i Stockholm och Latinamerikagruppernas vice ordförande Carmen Blanco Valer talade om klimaträttvisa. Se mer här!
En hälsning från CAOI och klimattoppmötet i Durban
Miguel Palacín var för några veckor sedan på plats på FN:s
klimattoppmöte i Durban som en av representanterna för CAOI. Här berättar han om några av ursprungsfolksorganisationernas huvudfrågor under mötet och skickar en hälsning till Latinamerikagrupperna.
Feliz Navidad! En glad julhälsning från ungdomarna i CLOC/La Vía Campesina i Centralamerika
Från CLOC/La Vía Campesinas ungdomssektions regionmöte kommer en julhälsning till Latinamerikagrupperna, samt en hoppfull hälsning inför 2012: "Centralamerikas ungdomar i småbrukarrörelsen tar sig an utmaningen att förändra!"
Organisationer i Ecuador lägger fram ett lagförslag med folkligt stöd
CNC-EA (Coordinadora Nacional Campesina Eloy Alfaro) är en av Latinamerikagruppernas samarbetsorganisationer i Ecuador. Samarbetet under 2011 har bland annat bidragit till resultat i form av ett lagförslag till en jordreform.
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.