Ökad status för Bolivias medicinmän
Naturmedicin tillsammans med övernaturliga ritualer är ett vanligt alternativ till den moderna läkarkonsten i Bolivia. Den traditionella läkekonsten har också fått ett uppsving sedan den erkänts i den nya grundlagen.
Text: Jessica Nilsson
En kvinna kommer in på kliniken i Patacamayo. Hennes dotter är svag, har feber och diarrén fortsätter utan uppehåll. Läkaren ger omedelbart diagnosen uttorkning och ordinerar antibiotika. Mamman insisterar däremot på att flickan drabbats av susto, blivit skrämd, och att hennes ande har lämnat henne.
För bara några år sedan skulle kvinnan antagligen inte ens ha besökt kliniken. Nu vet hon att hon kommer att få träffa både en traditionell medicinman samt en akademisk läkare. Sedan Bolivias nya konstitution röstades genom förra året är den traditionella hälsovården inkluderad i landets sjukvårdssystem och på många kliniker finns numera möjlighet att ta del av båda läkekonsterna.
- Många människor försäkrar sig med båda metoderna. Först uppsöker de en vanlig läkare och när det inte fungerar så provar de med traditionella metoder eller vice versa, säger Rolando Magnani, nationellt överhuvud för kallawaya-utövarna.
Kallawaya är ett slags shaman eller medicinman som använder naturmedicin och spirituella ritualer i sin behandling. Medicinkonsten kallawaya förklarades år 2003 som världskulturarv av Unesco och i november varje år firar medicinmän i hela Bolivia denna utmärkelse.
På landsbygden har människor alltid uppsökt kallawayas och andra medicinmän istället för att ta sig till sjukhus. En enkel förklaring är att det många gånger varken funnits sjukhus eller sjukstuga på rimligt avstånd medan det i en by kan finnas ett tiotal olika medicinmän.
De gånger det funnits sjukstuga eller sjukhus har befolkningen många gånger ändå valt att inte gå dit eftersom de inte kan spanska eller av rädsla för att bli diskriminerade. Många gånger är dessutom tilltron till de traditionella metoderna större.
Enligt studier som genomförts av exempelvis sociologen Gloria Patschneider är det vanligt att även moderna storstadsmänniskor besöker kallawayas. Under fyra och en halv månad år 2001-2002 förde Patschneider statistik över patienter på den enda certifierade kallawayamottagningen i staden Cochabamba. I hennes avhandling framgår det att 25 procent av patienterna var akademiker och 25 procent turister eller besökare från andra länder. Den stora majoriteten ville läsa sin framtid i spelkort eller i kokablad, därutöver följde problem med att bli gravid, psykiska problem eller magproblem.
- Många människor upplever det som betydligt behagligare att uppsöka en kallawaya istället för en vanlig läkare. Deras problem tas på stort allvar och en kallawaya känner aldrig stress utan tar sig tid med sin patient, säger Gloria Patschneider.
Läs resten av reportaget i Latinamerika 4/2009



Skicka
Skriv ut