Ge ditt bidrag på Pg 90 10 17 -4!

Utvecklingssamarbete med Latinamerika

Solidaritet, kunskapsutbyte och gemensamt påverkansarbete är grundtankar i Latinamerikagruppernas samarbete med organisationer i Latinamerika. Organiserade individer förändrar samhället. Tillsammans med latinamerikanska folkrörelser arbetar vi för hållbara, solidariska och demokratiska samhällen genom att påverka system och strukturer.

Latinamerikagrupperna samarbetar med latinamerikanska folkrörelser som representerar ursprungsfolk och småbrukare/lantarbetare samt arbetar för ökad demokrati och mänskliga rättigheter i sina respektive länder. Latinamerikagrupperna samarbetar med organisationer i Bolivia, Ecuador, Brasilien, Peru, Nicaragua, El Salvador, Honduras och Guatemala.

Samarbetet kan se ut på olika sätt. Ett sätt är kunskapsutbyte. Ett annat är att samarbetsorganisationerna ansöker om finansiell hjälp för projekt de driver i egen regi. Pengar samlas då in i Sverige och för varje insamlad krona skjuter Sida till 9 kronor. Utvecklingssamarbetet bedrivs i större sammanhängande program med teman som demokrati, rättigheter, landsbygdsutveckling och jämställdhet. I menyn kan du se hur vi arbetar i respektive land tillsammans med våra samarbetsorganisationer.

90konto Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.