Prenumerera på Latinamerikagruppernas nyhetsbrev!

Statskuppen i Honduras - Hur kunde det hända och vad gör vi nu?

Skicka vidare Skriv ut
sep
15
2009
sep
15
2009

15 sep 9:00 - 15 sep 2009 11:30

2009-09-15 09:00
2009-09-15 11:30
Stad: 
Stockholm, Klara Konferens, Vattugatan 6

Latinamerikagrupperna, Forum Syd m fl uppmärksammar situationen i Honduras på Internationella demokratidagen

Honduras president Zelaya störtades 28/6 och fördes med vapenmakt ut ur landet. Människor som protesterar möts med hot och slag. Hur kunde statskuppen ske och hur kan vi agera för att det inte ska hända igen?
Vilken grundsyn på demokrati har vi, som så gärna vill framstå som goda demokrater? Är det så att demokrati egentligen ska ”förtjänas” och att det är ok med statskupper i vissa länder?
 
Är demokratin i Latinamerika på tillbakagång? Inbjudna experter från Honduras och Sverige drar lärdomar och diskuterar hur organisationer i Sverige och Latinamerika samt Sveriges regering och EU ska agera den
närmaste tiden.

Anmäl dig senast 2009–09–08 på www.forumsyd.org/demokratidagen

Läs mer här: www.forumsyd.org


90konto Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.