Pressfriheten subjektiv
Pressfriheten subjektiv
Text: Johanna Kvarnsell
Att bedöma hur stor pressfriheten är i ett land är ingen objektiv verksamhet. Resultaten ser olika ut beroende på vilken agenda den som gör bedömningen har.
Det finns ett flertal organisationer som varje år bedömer pressfriheten i världens länder. Den internationella organisationen Reportrar utan gränser (RSF), med huvudkontor i Frankrike, är en av de mest kända. Men även internationella Committee to Protect Journalists, med huvudkontor i USA, och amerikanska Freedom house släpper varje år rapporter. I Latinamerika finns också flera nationella och regionala organisationer som arbetar med pressfrihet, där i bland den mäktiga Sociedad Interamericana de Prensa, en sammanslutning av medieägare i regionen som i princip motsätter sig alla regleringar av medier, även de som syftar till att minska ägarkoncentrationen.
Rapporterna om pressfriheten är därför inte alltid samstämmiga. Som exempel kan man ta Argentina. Medan RSF bedömer att landet har en tillfredsställande situation för pressfriheten, anser Freedom house att landet bara är delvis fritt. I sin årliga rapport poängterar RSF det positiva i att den nya medielagen minskar maktkoncentrationen, medan Freedom house noterar sin oro över den nämnd som ska kontrollera att lagen efterföljs.
Artikeln finns i tidskriften Latinamerika nr 1/2010.
Notiser: Mänskliga rättigheter och demokrati
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.



Skicka
Skriv ut

