Prenumerera på Latinamerikagruppernas nyhetsbrev!

Få kvinnor i svenska och colombianska medier

2010-03-03 14:48

 

Få kvinnor i svenska och colombianska medier

Kvinnorna för ofta en undanskymd tillvaro i latinamerikanska medier. De som trots allt figurerar i tidningsartiklar och tv-inslag gör det oftare som offer än som experter och beslutsfattare. Men Latinamerika är inte ensamt om den sneda könsfördelningen i medierna. I Sverige ligger andelen kvinnor på samma låga nivå som i till exempel Colombia.

Text: Johanna Kvarnsell

Slå upp vilken latinamerikansk dagstidning som helst och du möts av män. Män som spelar fotboll, sluter avtal eller intervjuas om dagsaktuella frågor.

I den bolivianska dagstidningen El Deber föreställer bilderna en vecka i december 2009 män till 69 procent. Veckan efter är andelen män på bild i brasilianska O Estado 69 procent och 72 procent i ecuadorianska El Comercio.

Detta stämmer väl överens med den forskning som finns om bilden av kvinnan i latinamerikansk media.

Den ideella organisatione WACC (Världsorganisationen för kristen kommunikation) har sedan 1995 regelbundet gjort en undersökning av hur kvinnor deltar och porträtteras i världens medier.

För att få fram den senaste rapporten, från 2005, räknade frivilliga medarbetare i 76 länder kvinnor och män i ett urval av tidningar, tv- och radiokanaler under en dag.

Resultaten är samstämmiga. I de elva latinamerikanska länder som undersöktes var andelen kvinnor som stod i centrum för nyheterna mycket färre än andelen män. Allra minst kvinnor var det i uruguayansk media, där endast tio procent av nyheterna handlade om kvinnor. Högst var siffran i Colombia, med 30 procent.

Den extrema snedfördelningen är dock inte alls unik för Latinamerika.

Läs resten av artikeln i tidskriften Latinamerika nr 1/2010, som utkommer den 5 mars.

Notiser: Mänskliga rättigheter och demokrati

Mario Vargas Llosa: 2010 års nobelpristagare i litteratur

2010-10-07 14:47

Oroligheter i Ecuador

2010-10-01 14:20

100 resultat för demokrati

2010-09-15 12:32

90konto Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.

Fördjupning: Mänskliga rättigheter och demokrati

Faktablad: ESK-rättigheter och klagorätt - en möjlighet att stärka rätten till mat, hälsa och utbildning

2009-12-10 17:57

Demokrati - en fråga om fördelning

2009-06-26 09:15

Bakgrundsfakta till namninsamlingen Mänskliga rättigheter före vinstintressen!

2009-04-29 18:04

Kongresskvinna kommenterar Bolivias nya konstitution ur kvinnoperspektiv

2009-03-08 17:42

Ny grundlag skriven för kvinnor

2009-03-08 17:39