Stöd arbetet för folkligt inflytande i Latinamerika!

Torgmöte i solen

Infoga bild
Vi var ett åttiotal UBV:are som precis inlett en riksträff. Många glada blickar och nya bekantskaper avlöste varandra. Riksträffen var som vanligt fylld med workshops och diskussioner samt en fest med mat, dans, och mycket skratt. Materialet för kampanjen Rent Mjöl hade dagen innan landat på kansliet – 20 000 foldrar att sprida är en kraftansträngning.

Som en del av riksträffen skapade vi därför utrymme för en utåtriktad gatuaktion. I grupper spred vi oss i centrala Uppsala som bjöd på värme och sol. På vårt torgmöte spelade UBV-bandet Crossing project, Carmen Blanco Valer och Maria Löfgren från styrelsen talade och vår gäst Alicia Muñoz Toledo från ANAMURI eldade på. Vi såg till att Uppsala både hörde och såg oss.

Efter knappt en timme hade vi pratat med många intresserade Uppsalabor och spridit över 2000 foldrar med budskapet om rent mjöl i påsen och rättvisa handelsvillkor.

Daniel Sestrajcic

90konto Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.