Ge ditt bidrag på Pg 90 10 17 -4!

Nicaraguas ursprungsfolk ökar kunskapen om sina rättigheter

2007-02-28 16:56
Projekttid: 
2007 - 2009

Monexico arbetar för Nicaraguas ursprungsfolks rättigheter. Ursprungsfolken chorotega, náuhatl och chontales på Stillahavskusten utgör en mycket begränsad del av befolkningen och har svårt att göra sina röster hörda i samhället. Dessa kvinnor och män kräver sin kollektiva rätt till mark och kollektiv organisering. Genom projektet vill Monexico fördjupa kunskaperna om ursprungsfolks rättigheter bland medlemmarna, samt förstärka kommunikationen med andra organisationer och sektorer.

Den ökade kunskapen används i praktiken för att till exempel kräva ratificeringen av ILOs konvention 169 om ursprungsfolkens rättigheter. Monexico vill även att fler ungdomar och kvinnor deltar aktivt i organisationens arbete. Planerade aktiviteter är bland annat utbyten med andra organisationer, lobbyarbete med beslutsfattare, presskonferenser, deltagande i konferenser och utbildningar.

Projektfakta
Budget: 
154 950 kr

Stöd detta och andra projekt för folkligt inflytande

Vår insamling kontrolleras av Stiftelsen för Insamlingskontroll

90konto Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.