”Vi kämpar vidare för framtida drömmar”
Sergia Vargas, MST Fotograf: Joel Alvarez
Vi befinner oss utanför Velasco i Santa Cruz. De jordlösas rörelse, MST, har varit med och anordnat ett möte i byn. Ett territoriellt möte som symboliskt hålls för att man kunnat återvända till byarna, efter att ha blivit våldsamt bortförda därifrån året innan av högerextrema grupper.
Sergia Vargas, en av deltagarna och medlem i MST arbetar på nationell nivå med att påverka och besöka olika byar ute på landet.
-Vi har varit delaktiga på många möten och bett regeringen och de lokala borgmästarna om att påbörja ett projekt för micro-bevattning. Många bönder har äntligen fått egen mark att odla på, men är fortfarande i behov av vatten. Klimatförändringarna har skapat torka i många delar av landet. Regeringen har sedan tidigare velat stödja oss med redskap och frön, vilket är jättebra, men vattentillgången är det största problemet just nu. Vi har drivit på hårt med det här micro-bevattningsprojektet och blivit lovade hjälp. Till en början vill vi gräva ner vattentankar och applicera bevattnigssystemen på fyra olika men närliggande byar, säger Sergia Vargas.
Hon berättar om hur man såg på MST för flera år sedan och hur man ser på dem nu.
- Jag har jobbat med MST i tio år nu. I början ville ingen ha med oss att göra, ingen lyssnade, men nu tar man oss på allvar och vi kämpar vidare för framtida drömmar.
- Skolundervisning har vi tillgång till, men vi behöver även el och sjukvård. Vi offrar inte bara oss själva med hårt arbete för att vi ska få ut något av det, vi offrar oss också för att våra barn ska få en bättre framtid, säger Sergia Vargas.
Notiser: Jord och territorium
Latinamerikagrupperna har ett 90-konto, som kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Det innebär att du som givare har en garanti för att din gåva används på rätt sätt och går till ändamålet.





Skicka
Skriv ut

